üst hibrid spor Yeni araçlar

Melez SUV birçok kisi habersiz basit bir olmasina ragmen sadece birkaç yil için yaklasik edilmis. Ilk elektrikli araç 1900 yilinda Porsche Ferdinance tarafindan icat ve ilk hibrid elektrikli araç bir aracin araligi ve hiz uzanan bir araci olarak yil 1901 yilinda ortaya çikti.

Bu ilk hibrid 50 km / s elde ederek dünya kara hiz rekoru kirdi. Ilk yaygin olarak kabul hibrid araç görünür önce Ancak neredeyse bir yüzyil olacaktir.

Hybrid SUV bir damla neredeyse onlarin tamamen gazli çagdaslarinin yakit ekonomisi çift izin yeni bir yenilik vardir. Ford’dan ilk Hybrid SUV biri Escape New York trafigi en kötü galon kapasiteli basina otuz sekiz mil de yürütebilecek olarak gösterildi.

Ilk Hybrid SUV 2008 yilinda araba çok kapali haddelenmis ve o zamandan beri aktif olarak popülaritesi gelismeye devam etmistir. Ilik resepsiyon aksine çok hibrid araçlar serbest birakilmalari ilgi çok toplar (daha iyi bazi durumlarda) iyi tasarlanmis V4 bir yakit ekonomisine sahip bir V6 motoru ile bir spor yarari araci fikri üzerine kazanir.

Ford Escape on bes galon gaz tanki vardir Daha önce söz etmis ve sonunda yakit yetersizligi nedeniyle bir durma noktasina haddelenmis önce 576 mil seyahat basardi.

Bu araç standart gaz önceki modele kiyasla yakit ekonomisi açisindan daha iyi yetmis bes oraninda yürütebilecek olmasi için akla gelebilecek en kötü trafikte kanitlanmis oldugu gibi galon degerlendirmesi basina eski yirmi bir mil ile karsilastirildiginda sasirtici oldu.

Bu, standart ve hibrid SUV fiyat noktasinda nedeniyle su anda ilginç bir seçim yol açar. Standart bir SUV bes hibrid versiyonu daha ucuz genel yüzde yirmi arasinda olabilir. Ancak, benzer bir mesafe için araç çalistirmak için gereken yakit miktarini neredeyse iki katidir.

Bir bireyin standart SUV için gaz yüz dolar bir hafta geçirmek için olsaydi o oranda da yakit için yaklasik bes bin dolar, bir yil geçirecekti. Daha pahali hibrid otuz yüzde arasindaki bu kadar yakit olarak yaklasik yarisi gerektirecektir.

Ayni araç birkaç yil için kullanilacak olsaydi araç harcanan para miktari yakit maliyeti harcamalar ile yemis olacaktir. Ilk yil araç üzerinde herhangi bir tasarruf geçersiz olacak o zaman sadece bir kaç bin dolar fark var oldugu bir araç olmasi durumunda.

Bu standart araç bir melez SUV göre yakit için harcanan para miktari kullanarak bes ila alti yillik dönemde birlikte toplanmis ve finansman olmadan dogrudan yeni bir araba satin almak için kullanilabilecek bu tamamen mümkündür.

Yani karar tüketen halk öncedir. Para pesin kaydetmek ve çalistirmak için ya da satin alacak daha pahali bir araç ve isletme giderleri tasarruf potansiyel olarak daha pahali araç satin almak ister misiniz?