tarim no-kadar – daha iyi verim için kanitlanmis bir yoludur

No-till tarim sosyal yillardir görüsmesinde 1960 yilinda tanitildi yenilikçi bir tarim yöntemidir. O zamandan beri, çesitli çalismalar geleneksel bütün toprak isleme tarim yönteminin daha iyi bir alternatif olarak kabul edilir yararlari ve bugün onaylamak için yapilmistir. Bu tarim teknik tarla üst tabakadan üst toprak erozyonu azaltmak için yenilikçi oldu. Gerekli sulama, iyi toprak kalitesi, daha az emek ve önemli ölçüde daha iyi üretim azalmasi hiçbir islemesiz tarim sadece birkaç faydalari vardir. Bunlarin disinda, onun diger faydalari da dünya çapinda çiftçiler tarafindan gerçeklestirilmektedir. Simdi, bütün ülkeler kavramlari ve süreçleri gibi küresel isinma ve sera gazlari hakkinda söz konusu oldugunda, hiçbir islemesiz tarim önemini daha fazla olur.

No-till tarim bitkileri arada topragin mekanik çalkalama ihtiyaci yoktur. Bunun yerine iyice sürülmüs olma, tarimsal atik ayristirmak için topraklarinda birakilir. Sonuç olarak daha iyi olusan toprak erozyonu daha az ve istinat besin ugrar. Bu kompakt toprak uzun süre su tutar ve böylece sulama ihtiyacini azaltir. No-kadar çiftlik arazisi agir ekipman daha az kullanimi ihtiyaci, bu yüzden iyi havalandirmali kalir çünkü. Daha az topragin islenmesinde daha az emek, yakit tüketimi, kirlilik ve genel tarim maliyet anlamina gelir.

2006 yilinda yayinlanan bir rapora göre, “ABD on kat daha hizli dogal ikmal daha erozyona toprak kaybeder. Tarla erozyon büyük ölçüde Meksika ve diger su kütlelerinin Körfezi’nde ölü bölgeler olusturmak deniz çiçek, katkida bulunur. Bakkallarda satilan gida her kilo için, üst çiftlik topragin 2 ila 7 kilo verdim “dedi.

Erozyon azaltma ve önemli çevresel avantajlari kaniti sonra hiçbir islemesiz tarim tüm dünyada hizla popüler hale geliyor. Bir ankete göre, ABD tarim arazisi% 18 ve Kanada çiftlik arazisi 30% kategori no-kadar altindadir. Güney Amerika ülkeleri çok genis tarim yöntemi no-kadar benimsemistir. 2004 yilinda anket sonra yayinlanan bir rapora göre, Brezilya’da tarim neredeyse yarisi sifir kadar araciligiyla yapilmakta idi.

No-kadar tarim popülerlik tüm ülkelerde artmaktadir zaman, siz de bu yenilikçi basit tarim yöntemi benimsemeye planlamalisiniz. Bu tarim kadar geleneksel daha basit görünüyor ama çok farkli asamalarinda mükemmellik ihtiyaci olmasina ragmen. Her adimda dogru zamanda özenle alinmalidir. Hiçbir islemesiz tarim için yeni iseniz, tarimin kalite ve sayida üretmek ile risk almak yok. Birçok devlet, yari-devlet ya da istekli çiftlik sahiplerine yardim teklif özel kuruluslar vardir. Sen ilk yil toplam üretimde hafif bir azalma fark olabilir ama bu açigi size ömür boyu çok boyutlu faydalar saglayacaktir.