off-road lastikler – Bir acemi referans

Dogru off-road lastikler tercih

Bazi yeni off-road lastikleri satin almak için mi ariyorsunuz? Orada dur. Sadece en büyük, en kötü görünümlü off-road lastikler kullanilabilir kapmak için ariyorsaniz, size bu kadar yapiyor gitmeden önce muhtemelen bilmeniz gereken birkaç sey var.

off-road kamyon lastikleri hakkindaki gerçegi

Eger kum-yaris, kaya-tarama, çamur-sürme, ya da her neyse diger off-road etkinlikleri akla olsaniz, bu off-road kamyon lastikleri bir dizi gerekir neden tam olarak anlamak önemlidir.

Offroad lastikleri için yaygin bir yanlis kani size engebeli arazide daha iyi çekis için onlara ihtiyaç vardir, ve dogal olarak, genel bir fikir birligi daha büyük lastikler daha fazla çekis gücü esit oldugunu göstermektedir. Böyle bir varsayim mantikli olsa da, tamamen dogru degildir.

Dogru, dogru off-road lastikleri off-road kosullarinda bazi ek çekis saglar, ancak sadece lastik bulking daha çekisini artirmak için daha iyi, daha verimli yolu vardir. Çekis birincil endise ise, stok off-road lastikler ile bir çekis diferansiyel (soyunma) gibi kamyon parçalari sadece uzun boylu, daha agresif offroad lastik bir dizi ekleyerek daha teçhizat için daha faydali olacaktir. Ya da bu konuda, bir vinç muhtemelen her seyden önce akilli bir fikir. Bir soyunma veya diger 4×4 ile ilgili kamyon parçalari bazi gerçek sikismalari yakalanmayin neden, asiri cesaret ilham olabilir ve o zaman yerine vinç için seçti dileyecegiz.

Nokta off-road lastikleri off-road arazi dik tirmanis ve inis etkinlestirmek için teçhizat yüksekligi ve yerden yükseklik yetistirme amaciyla ilk ve en önemli içindir büyüktür. Çöl boyunca kabotaj, çamur slogging, kayalar üzerinde sürüs Basitçe söylemek gerekirse, hatta sadece yüksek yerden bazi engellerin müzakere, zaman zaman orman izi yolumuzu kolaylastirir yapim.

Kesinlikle dört mevsim radyal bir dizi daha çamurda iyi performans çamur arazi önyargi offroad lastikleri bir dizi olarak, offroad lastiklerin çekis yönü önemsiz degil. Aksine, gelismis çekis hala önem tasimaktadir ikincil bir fonksiyonu daha fazla oldugunu, ancak gereken tek dikkate zaman bu hedefe karsilamaya çok daha iyi kamyon parçalari oldugu gibi bu, kamyon lastikleri satin almaya gelince.

Uzun boylu off-road kamyon lastikleri için hazir misiniz?

4×4 için uzun off-road lastikler bir dizi satin almak bir evlilik is yapma gibi degil, sürekli bakim ve onarim ile birlikte, bazen köklü degisiklikler, kurban ve baglilik içerir. Öte yandan, en azindan yildönümlerini hatirlamak zorunda kalmazsiniz.

Akilda tutulmasi gereken ilk sey, uzun kamyon lastikleri için yükseltme hem de aracinizin diger kamyon parçalari bir dizi yükseltme anlamina gelmesidir. Araç bosluk ek inç araç çamurluklar sürtünmemelidir sigdirmak için kamyon lastikleri için gereklidir. Bir süspansiyon asansör, vücut kaldirma, ya da her ikisinin kombinasyonu gibi kamyon parçalari bu ek inç saglayabilir. Bir vücut asansör sadece herhangi bir offroad performans gelistirmeleri olmadan büyük offroad lastik teçhizat için izin verir ise off-road amaçli, bir süspansiyon asansör, tekerlekli seyahat yetenegi artis için tercih edilir.

Büyük kamyon lastikleri de aracinizin ek agirlik, sizin akslar ve soklara karsi önemli gerginlik neden olabilir, ve ayni zamanda üretici tarafindan belirlenen degistirir disli orani tasimak için daha çok çalisma olacak anlamina gelir. Bu degisiklikler, yeni halka ve pinyon disliler ve performans soklar (birçok tam kaldirma kitleri genellikle soklar dahil) telafi etmek için siddetle tavsiye edilir. Ek agirlik ve performans kaybi, özel girisleri, egzoz, bilgisayar çipleri, ya da baska bir performans arttirici kamyon parçalari karsi da tavsiye edilir.

radyal off-road lastikler karsi önyargi kamyon lastikleri

Herhangi bir sürücü radyal kamyon lastikleri çapraz katli kamyon lastikleri üzerinde sayisiz avantajlara sahip oldugunu söyleyecektir. Aslinda, lastik sanayi neredeyse tamamen üretim önyargi kamyon lastikleri terk etti, birkaç istisna için kaydedin. Bu önyargi kamyon lastikleri dezavantajlari bir dizi ile bagli gelir ragmen offroad kosullarina gelince Ancak, hala kendi avantajlari var.

önyargi off-road lastikler için durum

Bias off-road lastikler derin çamur, sivri kayalar ve kaba yollar gibi asiri off-yol durumlari, essiz performans saglar. Sirt çekis korumak ve kauçuk bilesikler engebeli arazide daha iyi kavrama üretmek için daha yumusak olan yardimci olmak için çok daha kolay kendini temiz ve birakin çamur veya yabanci maddeler için tasarlanmistir. Ayrica, lastik yanaginda genellikle zarar görmesini önlemek için takviye edilmistir.

Olumsuz, ancak, kaldirimda önyargi Offroad lastiklerin sürüs ve asinma özellikleri oldukça kötü. Yüksek hizli sokak sürüs rahatsiz edici ve gürültülü bir çaba ve önyargi kat kamyon lastikleri bir dizi çok daha fazla 20-30.000 kilometre sürmez. Düsük hava basinci önyargi offroad lastikleri mükemmel bir performans sunacak iken bile off-road durumlar için, merkezi sirt hala dayak alacaktir.

radyal off-road lastikler için durum

Bias off-road lastikler asiri off-road tutkunlari için idealdir olmasina ragmen, bu radyal off-road lastikler sert arazi üzerinde etkili olmadigini önermek degildir. Aksine, en son radyal kamyon lastikleri off-road durumlarda oldukça iyi bir performans ve yüksek hizlarda bile, daha iyi yol tutus özellikleri üretmek için akilda çok yönlülük ile tasarlanmistir.

Radyal offroad lastik hava basincinin düsük önyargi offroad lastikleri, uzun ömürlü, tasima ve asfalt yollarda yumusak bir sürüs için yapar bir dizi ile ayni çekis ya da performans saglar olmasa da. Radyal asfalt yollarda zaman sürüs bir sürü görmek hafta sonu off-road tutkunlari için idealdir.

boyutlandirma

Lastik boyutlandirma aklinizdaki offroad lastik büyüklügü bir dizi faktöre baglidir çogunlukla nedeniyle, zor bir sey olabilir. En belirgin soru aracinizin istediginiz off-road lastikler büyüklügü tasima kapasitesine sahip olup olmadigini ilk ve degilse, size uygun off-road lastikler için sirayla yapmak ne degisiklikler gerekiyor? Özellestirme ve modifikasyon araca özgü oldugu için ne yazik ki, sürecini kolaylastirmak için uygun herhangi bir evrensel, tüm yetkili kilavuzlari, yok. Aracinizin özellikleri daha iyi bir fikir almak için en iyi bahis üreticisine basvurun etmektir. Bu araç bunun sinirlarini asmayan böylece yetenegine ne için genel bir hissi verecektir, ya da dogru parçalari durumunda yüklü oldugunu biliyorsun.

Dogru asansör kiti, aksesuarlar, seçme ve yapmak ne degisiklikler bilerek açisindan, fabrika servis kilavuzlari, off-road dergi, internet mesaj panolari, üreticinin rehberleri ve diger bir dizi kaynak size yardimci olmak için kullanilabilir.

lastiklerin sag türünü seçmek

Offroad kamyon lastiklerinin denize atlamak dalan ve bulabileceginiz acimasiz, en korkutucu canavarlar ile gelmeden önce, en az canavarlar tür en iyi offroad ihtiyaçlariniza uygun olacak bilmeniz gerekir. Her seyden önce, kendinize birkaç soru sormak gerekir. Off-road etkinlikleri hangi tür en yapacagiz? Ne kadar ve off-road sürüs on-road yapacak? Özellikle nitelikler en ile ilgili nelerdir – dayaniklilik, performans, çekis, görünüm veya sürüs kalitesi? Ne kadar harcamak isteyen? Bu önemli sorular dikkate almak biraz zaman aliyor off-road lastikler tipi sizin için en iyi ne daraltmak için yardimci olabilir.

Tüm mevsim lastikleri

Onlarin bilesimi ve sirt tasarimlari off-road kosullarindan dayak islemek için insa degil gibi tüm sezon kamyon lastikleri genellikle hiçbir is, off-road gidis var. Bununla birlikte, islak veya kuru asfalt yollarda üstünlük sagladi ve büyük uzun ömürlü sundugu uzun süreli sirt sagliyoruz. En stok araçlar dört mevsim lastikleri ile donatilmistir. Sadece göstermek için büyük kamyon lastikleri ekleyerek araç tutkunlari için, dört mevsim kamyon lastikleri olasilikla gitmek için en etkili yoldur. Verilen, son zamanlarda oldukça popüler oldugunu agresif bir görünüm almazsiniz, ama bu daha uzun daha agresif kamyon lastikleri daha binlerce kilometre onlarca sürecek kamyon lastikleri için ödemek için küçük bir fiyat olabilir.

tüm arazi off-road lastikler

Genellikle hepsini esnaf bir jack ama hiçbiri ustasi yapar tüm arazi offroad lastikleri, gelince yönlülük oyunun adidir. Sonuç olarak, tüm arazi kamyon lastikleri genis bir lastigin odak veya offroad performansi olmasina göre, mevcuttur. Tipik olarak, tüm arazi kamyon lastikleri sokak performansini artirmak için akilda off-road standartlari ile insa ve daha sonra bazi alanlarda degistirilir. Sonuç günlük sürüs, hem de off-road kosullarinda orta biraz isik isleyebilir kamyon lastikleri oldugunu. En uç off-road performansi için, tüm arazi yani sira özel off-road lastikler gerçeklestirmez, ancak yolda, onlar essiz uzun ömür sunan, dengeli asinma ve mükemmel dayaniklilik.

asiri (kaya tarama / çamur arazi / kum / derin kar) kamyon lastikleri

Asiri off-road kosullari için tasarlanmis ve biraz baska, kaya tarama ve çamur arazi kamyon lastikleri yan duvarlari, derin bosluklar dev tutamak ve herhangi bir yüzey kavrama ve dayanikli kalir lastikler olusturmak için takviyeli yanak yapisi genisletmek agresif sirt tasarimlari istihdam süreci. Asiri arazi offroad lastikleri genellikle ayni özellikleri birçok tasimak ve dolayisiyla pek çok çamur arazi lastikleri, ya da tam tersi tarama mükemmel kaya olun. Asiri arazi offroad lastikleri radyal veya kat önyargi ya gelir, ancak sirt artan çekis için yüzeylere uygun saglayan kat düsük hava basinci önyargi, onlarin isi iyi yapmak. Ancak bu asiri arazi offroad lastikleri ragmen dayanikli, kesme ve delinme dirençli bilesikler olusur sokakta tahrik zaman, genellikle özellikle yüksek hizlarda, çok kilometre üretemezler. Buna ek olarak, vahsi sirt tasarimlari ve büyük pabuçlari nedeniyle, asiri arazi lastikleri inisli çikisli bir yolculuk neden ve yolda oldukça gürültülü olabilir.

Daha fazla yardima ihtiyaciniz?

Yeni off-road lastikler Baslarken bunu yapmak hakkinda gitmek nasil bilmiyorsaniz karmasik bir süreç olabilir. Kuvvetle biraz arastirma yapmak ve bir satin alma yapmadan önce mevcut olan birçok kaynak yararlanmak önerilir. Ancak sonunda, hala süpheniz varsa, simdiye kadar araciniz için dogru off-road lastikler ve degisiklikler belirlemek için en iyi yolu sizinkine benzer bir araç olan deneyimli ve bilgili kisi danismaktir, ve bu özellestirilmis bulunmaktadir Yapmak istediginiz ne benzer bir sekilde. Sadece böyle bir kisi dogru ürünleri önerebilir, ama ayni zamanda büyük olasilikla kurulum ve genel sürüs konusunda deneyimli.