motosiklet kask motosiklet güvenligi ile esit

Bu Amerikalilar aile bütçesine içinde kalmak maliyet düsürücü önlemler aramaya zorluyor, zor bir ekonomi var. Bu ihtiyaçlari için alisveris her seyi içerir, yerine daha düzenli bakkal kuponlari kullanarak, ve ulasim daha ucuz modlari bulma, istiyor. Across America bizim araba vazgeçerek ve scooter ve getir götür islerini üzerinde sehre ve gelen is ve çevresinde hem de motosiklet binmek için yerine tercih ediyor. Orantili, Amerika’nin yollarinda motosiklet sayisi arttikça gibi, motosiklet kazalarinin yapmak. Daha fazla devlet motosiklet kask gerektiren kendi yasalari yürürlükten kaldiran olarak ve, bir kask olmadan yolda motosiklet sayisi artiyor da.

Bir kask olmadan binmek olanlar yakitla birkaç dolar kurtarmak için hayatlarini riske vardir. Onlar motosiklet üzerinde serin bakmak için ciddi yaralanma ve hatta ölüm riski vardir. Ve bu sadece degil heyecan arayan kasik roketler, bu ulasim daha ucuz bir mod ariyor komsunuzun ya da oglu var. Motosiklet ölüm Ulusal Otoyol Trafik Güvenligi Idaresi göre, 1996 yilindan bu yana her yil artmistir. Ve motosiklet ölümlerin en büyük nedenlerinden biri DOT onayli motosiklet kask giymek biniciler reddetmesidir.

Karayolu ve Otomatik Güvenlik raporu için savunanlar, bu “Motorsiklet kasklari motosiklet hayatini kurtarmak ve ciddi beyin yaralanmalari önlemek için gösterilmistir.” Da yasama bir giymek için bir kask gerektirir kadar neden beklemek? Neden tercih yerine güvenli bir sekilde binmek ve akilli binmek?! NHTSA kask yaralanma ve ölümü önlemek nasil istatistikleri tutar. Ve onlar da ölüm ilgili istatistikleri tutmak. Bunun yerine ikinci daha ilk istatistik de olmaz miydi?

Gençler oldugunu düsünmek egilimindedir “hiçbir sey bana ne olacak.” Onlar kask eski nesil için oldugunu düsünüyorum egilimindedir. Ve onlar bunun yerine hiç motosiklet uzandi eger hissedeceksiniz nasil motosiklet üzerinde nasil görünecegini hakkinda çok fazla önem veriyoruz.

Motosiklet Güvenligi Vakfi göre, kask “beyin, yüzünüze ve hatta hayatinizi korumak için yardimci olabilir.” Onaylanmis bir kask gider arastirma ve mühendislik hayat kurtarici disli bir çok özel ve karmasik parça sonuçlandi. Sert dis kabuk böylece kafa ile temas kuvvet azaltma, darbe üzerine sikistirmak içindir. DOT onayli kask da bas kask iç vurur gibi sok absorbe için tasarlanmis bir darbe emici iç astar var. Kask, aksi basinizi dogru yönlendirilmis sok emici bir baska yolu olarak, darbe üzerine kirmak için tasarlanmistir.

Darbe emici astar üzerine kask üreticileri konfor dolgu olarak bakin ne. Bu konfor ve uyum saglayan basinizi yaninda katman var. Ve digerleri gibi esit olarak önemlidir kask, en son bölümü çene kayisi veya tutma sistemidir. Çene kayisi sikica size en iyi koruma saglamak için sabitlenmelidir.

Kafa yaralanmalari çogu motosiklet ölümler olusturmaktadir. Ama istatistik biri olmak zorunda degilsiniz – yerine, kurtulan biri olarak seçin. Saglik ve hastane faturalari maliyeti ile karsilastirildiginda nispeten küçük bir yatirim, için, serin ve koruyucu hem de iyi bir (DOT onayli) kask yatirim yapabilirsiniz. Ve onsuz eve birakmayin. Eger ülke çapinda ya da sehir genelinde devam edip etmedigini, güvenli binmek, akilli binmek, sorumlu binmek.