motosiklet güvenligi – on üst ipuçlari

Hepimiz bir bisiklet sürme bir otomobilin direksiyonuna oturan göre biraz daha fazla risk tasir biliyorum, ancak birkaç basit stratejileri uygulayarak, önemli ölçüde bu riski azaltabilir. Ben vaaz burada degilim, siz zaten istediginizi yapmak için gidiyoruz, ve böylece gerekir. Sadece güvenli bir sekilde yapmak istiyorum.

görülebilir

Parlak giyim ve açik renkli kask, dün geceki oyun hakkinda onun cep telefonu konusurken adam takarak, sen görme sansi daha yüksektir. Tüm araç sürücüleri olarak ortalama motosiklet binicisi olarak uyanik olsaydi, biz bu tedbirleri almak zorunda, ancak degil ve sadece yeterli degildir üzgünüm diyerek olmaz. Her zaman üzerinde far ile binmek.

kask

Biz zaten kask hakkinda konustuk ettik, ama baska bir söz hak kiti gibi çok önemli bir parçasi. Bir beyaz veya gümüs kask favori, ama muhtemelen daha önemli kapagin baska bir yönü var, uyum. Bir hasta uygun kask oyalama tarafindan bir kazaya neden olabilir. Çok küçük ise, çok rahatsiz olacak, ama çok büyük ise, sonsuza kadar size yol izlerken ne zaman, basinizi üzerine geri çekerek ya da sizin basini kesmek için gidiyor gibi hissediyor kayis ayarlama olacak .

hiz

Bu muhtemelen bir numara olmalidir. Asiri hiz her seyden çok motosiklet kazalari neden olur. Ayri düpedüz çekingen olmaktan, hiz sadece lisans kaybetme kesin yolu olamaz, ayni zamanda banka hesabi bosaltmak olabilir, ama hiç para olan ölürsün zaman önemli degil herhalde.

bisiklet

Umarim, motosiklet belli bir dereceye kadar muhafaza edilmis, ancak bir yolculuga çikmadan önce, uzun ya da kisa olsun, isiklari çalisiyoruz ve lastik basinçlari olmasi gerektigi ne olup olmadigini kontrol edin. Zincirin bir görsel kontrol (eger varsa) da iyi bir fikirdir. Kendi bisiklet sürme eger makine gelen herhangi bir olagandisi sesler varsa, göreceksiniz. Varsa, durdurmak ve arastirmak.

giyim

Söyledigimiz gibi, parlak giyim iyidir, ama sort sari çift ben düsünüyordum tam olarak ne degildir. Fazla iki metre için asfalt üzerinde kaydirdi herkes sizin giyim bazi koruma gerektigini söyleyecektir. Eger bisiklet kapali geliyor, yapmaniz için gidiyoruz ilk sey, yüzünüzü korumak için ellerinizle ulasmak böylece eldiven iyi bir çift giymek ya da cilt kaybetmek oldugunu.

alkol ve uyusturucu

Gerçekten bu bölüm içerir zorunda olmamalidir ve alkol veya uyusturucu etkisi altinda yol kullanan kisiler zaten herkes dinlemek için gidis degildir, ama sadece bana izin, yok herkes sormak istiyorum onlar yoldan kendimi ve ailemi korumak, böylece disari ve hakkinda gidiyoruz zaman biliyorum. Hayir, hayir, hayir.

yabanci bir bisiklet sürme

Sadece yeni bir bisiklet aldim, ya da arkadasi makine ödünç aldiysaniz, çok cosma önce isleme daha yakindan tanimak için biraz zaman alabilir. Ayni bile bisikleti kendi küçük zaaflarin var olun ve sevilen hissetmek gerekir.

yorgunluk

Yorgunluk özellikle topa zaman yüzde yüz olmasi gerekir bir motosiklet üzerinde, kesin bir katil. Eger yolun tarafa çekin ve sekerleme olmasi kolay degil uzun bir yolculuga iseniz biliyorum, ama bir kahve için durdurma deger olabilir.

bir terki ile sürme

Bir terki ile sürme buna alisik degiliz, özellikle bir canavar halinde güzel isleme makine açabilirsiniz. Bir terki denge, performans ve herhangi bir bisiklet tasima etkiler, bu yüzden arkasinda biri var ki en basindan itibaren farkinda. Akilda tutulmasi gereken baska bir sey terki onlardan korkuyor yasam Daylights gerekmez olmasidir. Sizin yolcu nazik olun.

umma

Sizin cephanelik en önemli silahlarindan biri beklentisiyle oldugunu. Gerçeklesmeden önce sorun tahmin çalisin. Görünmez konum ve araçlarda önünde çekin bekliyoruz gibi yaptiklari zaman zihinsel hazirlanir ve islemek için iyi bir yol konum ve hiz benimsemis, böylece binmek.

Eger fantezi ise, bir egitim oturumu ya da iki katilmak için iyi bir fikir olabilir. Biliyorum, ben senin baba degilim, ama güvenli bir sekilde varmak istiyorum. Güvenli sürme.