lastik bakimi dogru lastik sisirme önemli

Lastigin yol ile aracin tek kisi oldugunu ve sürücü güvenligi için bu nedenle çok önemli, bu kadar az ilgi dogru lastik bakimi için halk tarafindan ödenir sasirtici oldugunu düsünüyor.

Lastik hava basinci bir istisna vardir. Arastirma 2005 yilinin RAC Vakfi tarafindan yürütülen Lastik Sanayi Konseyi (simdi TyreSafe olarak faaliyet) tarafindan yol kenarinda kontrol ederken sürekli üzerinde lastiklerin yüksek oranda bulduk, sürücülerin kadar 7 olarak% sadece bir kez bir yil onlarin lastik basinçlari kontrol bulundu yol yanlis sisirilmis edilecek.

RAC Vakfi tarafindan ayni rapor, tüm ölümcül otoyol kazalarin% 6 altinda sisirilmis lastikler neden blowouts sonucu neden oldugu dikkat çekiyor.

O halde sorunun ciddiyetini hafife saglar. Eger aylarca lastik hava basinci kontrol etmezseniz, sizin baskilar bu durumda ise, yanlis olabilir ve, aracinizin güvenligi ciddi tehlikeye olabilir.

En altinda etkilerini bir göz atin ve asiri enflasyon izin

altinda-enflasyon

Altinda sisirilmis lastikler düzensiz asinma. Özellikle alti enflasyon hizli omuz asinmaya neden olur. Lastiklerinizi-sisirilmis altinda sadece 20% bile, bu sayede önemli ölçüde lastik ‘ürün yasam azaltilmasi ve genel lastik maliyetleri artan, lastik asinmasi% 25 artisa neden olur.

Alti enflasyon da neden olur da erken lastik yetmezligine yol açabilir lastik, içinde artan isi birikmesi sonuçlari yan duvarlari, bir esneme artti. Lastik basarisiz olmasa bile, bir altinda sisirilmis durumda sürekli kullanim lastik geri dönüsümsüz hasara neden olabilir.

Bir aracin lastikleri altinda sisirilmis ise kullanim özellikleri de daha zor olabilir. Fren mesafesi de böylece güvenligini tehlikeye, artar.

Lastik bir altinda sisirilmis durumda isletilmektedir ise aracin yakit ekonomisi de azalir. -Enflasyon altinda 20% tipik yakit ekonomisinde% 3 azalma neden olacaktir.

asiri enflasyon

Asiri sisirilmis lastikler genellikle frenleme ve viraj, özellikle kötü kullanim etkilenir. Eger tavsiye edilen hava basinci üzerinde lastik sisirmek zaman, yol yüzeyi ile lastigin temas alani büyüklügü azaltarak olmasidir.

Artan lastik asinmasi da asiri sisirilmis lastikler bir sonucudur. Bu durumda, asiri asinma lastigin taç üzerinde bulunur.

Asiri sisirilmis lastikler erken basarisizlik onlari daha duyarli hale getirir etkisi hasar, daha tabidir.

Azaltilmis konfor asiri enflasyon daha sonucudur.

pratik öneriler

Lastiklerinizi dogru sisirilmis oldugundan emin olmak için, asagidaki basit kurallara deger

1) Eger önerilen lastik basinçlari bildiginizden emin olun ve mümkün oldugunca yakindan bagli. Lütfen tavsiye edilen basinci aramak için en iyi yer otomobil üreticileri el kitabi bulunmaktadir. Alternatif lastik saticilari genellikle de konsülte edilebilir kendi duvara bir lastik basinci grafik olacaktir. Bu kisi araç üreticileri ve / veya dogru bilgileri saglamak gerekir lider lastik üreticisi, teknik departmani basarisiz.

2) düzenli olarak yedek dahil olmak üzere lastikleri kontrol edin. Her iki hafta önerilen norm.

Onlar soguk sadece 3) Lastiklerinizi kontrol edin. Bile nispeten kisa bir gezi lastik basinçta bir artisa neden olur ki, isitma içindeki havanin neden olur.

4) Asiri altinda enflasyon ile ayni etkiye sahiptir – Eger üreticilerin el kitabi göre baskilari artirmak tam bir araba ile uzun bir seyahat planliyorsaniz eger öyleyse. Lütfen tekrar iade baskilari azaltmak unutmayin. Hiç bir zaman üreticinin özellikleri ötesinde araç asiri. Bu yasaktir.