kuzey motosiklet üzerinde canli

James Lansdowne Norton, sirketin babasi, Birmingham, Ingiltere’de döngüsü zincirleri yapilmis bir fabrika ile 1898 yilinda hikaye basladi, ama 1.902 tarafindan kendi motosiklet olusturmak için Isviçre ve Fransa’dan motorlari ithal edildi, ve basari bir hizla izledi Norton Rem Fowler Man TT yarisin ilk Isle ikiz silindirli sinif kazanarak basmis. Bu 1960 yilina kadar sona ermedi yaris, ile Norton uzun süreli ask iliskisi baslangici oldu. Norton’un savas arasinda iddia onlarin on baslik eklemek için 1947’den 1954 her yil kazanmak için gitti bir yaris; coveted herkes Man Kidemli TT ‘Isle” oldugu ödül. Norton 1950 yilina kadar onlari görev yaptigi, 1908 yilinda kendi yan kapak, tek motorlu insa.

Ancak, saglam bir baslangiç ??sonra, is sadece RTShelley ve Norton Motors olusturulan Sirket tarafindan kaydedilecek, bir kriz ve yüzlü yok gördüm. James Norton sirketin müdürü oldu, ama onun motosiklet 1924 yilinda Man TT Kidemli ve Sidecar kategorilerin Adasi kazanmak görmeden ne yazik ki 1925 yilinda 56 genç yasta öldü, ama. Walter Moore 1927 yilinda CS1 motor tasarlanmis, fakat gelecekte OHC ve DOHC single kaya olmak için bir tamamen yeni OHC motoru ile gelip Arthur Carroll birakarak, 1930 yilinda NSU için sirketten ayrildi. Norton Sturmey Archer sanziman ve debriyaj satin olmustu, ancak sirket 1934 yilinda üretim durduruldu zaman, Norton tasarim haklari satin alinan ve dizginleri almak için Burman, bir sanziman üretim sirketi, sordu.

Ikinci Dünya Savasi’ndan sonra, Norton üretim almak için gerekli, bu yüzden Norton Dominator 500 1949 görünen ile, daha fazla model tanitan basladi. Ancak, yaris Marque ustalik AJS (ilk Dünya Sampiyonasi kazandi kim) ve çok silindirli Italyan modelleri meydan ediliyordu. Bu ilk Dünya Sampiyonasi’nda yilinda, Norton sadece besinci basardi. 1950 yilinda, Belfast McCandless kardesler tekrar basa dön Norton vurdu ‘Featherbed’ çerçeve, gelistirdi. Dominator ‘Featherbed’ 1951 yilinda çerçeve ve kamu sektörüne aktarilan yaris pistinde basari aldi, ama buna ragmen, Norton maddi zorluklar içinde ve 1953 yilinda da AJS ve Essiz ait Ilgili Motosiklet, tarafindan satin alindi ??kendini buldu. Üretim Londra’da Woolwich tasindi zaman ne yazik ki Birmingham fabrika 1962 yilinda kapatildi. Bu gelismeye bir gümüs astar, AMC bayragi altinda daha büyük modellerin tüm kullanilan ve 1955 yilinda, Dominator 99, bir 600cc motoru olan Norton sanziman yeni, daha iyi bir versiyonu seklinde kendini gösterdi eklendi kataloga.

1960 yilinda, ‘Featherbed’ yeni bir sürümünü kisa biniciler agirladi sahneye gelmisti. Degismis üst çerçeve raylari bisiklet ince yapilmis ve sürücünün diz arasindaki genisligi azalir. Bu çerçeve, ‘Ince’ ve orijinal, ‘Wideline’ olarak bilinen oldu. 1961 yilinda, bir 650cc Manli Amerika pazarina sunuldu ve bir yil sonra Norton 650SS ve Atlas 750 Ingiltere’de tanitildi.

1966 yilinda AMC yetmezligine yol Ingiliz motosiklet endüstrisinin geri kalani ile birlikte 1960 hit Norton Japon isgali, sert,,. Norton-Villiers ‘bir yavru kus sirketin küllerinden büyüdü ve ünlü Komando günün en güçlü ve en iyi kullanim Ingiliz motosiklet oldugunu kanitladi, 1969 yilinda sonuçlandi. Çift veya tek karbüratör bir seçim dinlenmesini önleyen cihaz, Sokak Model ya da ‘Interstate’ olarak rozetli bir Tourer dahil olmak üzere, seçtiginiz stil ile birlikte teklif edildi. Elektrikli mars 1974 yilinda mevcut oldu, ancak bu gelismelere ragmen, sirket bir kez daha düsüs içine düstü ve 1975 yilinda tasfiye girdi. 1972 yilinda BSA da mücadele oldu, ve devlet yardim güvence altina almak için, Norton-Villiers-Triumph sirket kurma Norton-Villiers ile birlestirmek zorunda kaldi. ‘Triumph’ adi BSA Triumph yan geldi. BSA Smallheath sitesine üretim tasima Triumph en Coventry fabrikasinda endüstriyel huzursuzluk neden oldu. Triumph de Isçiler son olarak bir kooperatif olusturulan ve tek basina devam etti. 1974 828 Roadster piyasaya çikti, ancak sirket sikinti ve 1975 sadece iki model üreten oldu.

80 ve 90’li mülkiyet birkaç kez el, ABD ve Ingiltere’de hem degisen, sirket için bir huzursuz zaman oldu, ama Ingiliz isadami Stuart Garner tarafindan, ABD mülkiyet 15 yil sonra 2008 yilinda satin alinan, bu yüzden Che yapilan markanin onun Güney Amerika maceraya Guevara yasiyor.