jaguar bir spor hizmet araci

Bir Jaguar SUV olasiligi üzerinde spekülasyon uzun süre devam ediyor. Onlar hala Jaguar sahibi iken 2008 bunu inkar Ford, sorusturma ile yaklasildi. Jaguar yeni sahibi, Ratan Tata (Tata Motors patron) sordu-o oldu inkar. Olmasi ya da degil mi? Aksine inkar, bazi iman rekabet iyi bilinen bir kedi bu yeni nesil dogum mecbur edebilir.

jaguar suv
BMW 2009 yilinda X6 arka önceki spor faydali model X5 iki-asagi, çünkü bir SUV Jaguar’in gelecekte olabilir inanmak için iyi bir nedendir. Bu Jaguar görmezden göze alamaz lüks SUV pazarina bir taahhüt sinyalleri. BMW basari varsa, o zaman Tata Motors ya Jaguar Land Rover veya saglamlik için lüks eklemek gerekir sonucuna makul. BMW ve Jag lüks / spor alaninda uzun vadeli rakipleri oldugu gibi daha sonra mademki eski daha makul görünüyor.
Bir lüks SUV fikri açikça çekis aldi. Bu araçlar lüks çevrili olurken bir dört tekerlekten çekis kamyon gibi araç yetenegi sevenler olusan bir nis pazar ele. Ayni anda-ne bu konuda ask degil yikici iken elemanlari izole edilecek capitivating biraz?

Peki bu inkar üzeresiniz? Neden Tata Jaguar tür bir SUV karsi çok gibi görünmektedir? Böyle bir degerlendirme için çesitli nedenleri vardir. Tata Motors (geç 2008) kisa bir süre önce olan Ford Motor Company Jaguar satin aldi. Ford zaten XK ve XJ modellerinin geri kalani XKR-R ve facelift için XK serisine bir doruk eklemek için planlari vardi. Baslangiç ??yönetimi asamasinda bu planlari yerine getirirken, Jaguar mülkiyet daha yumusak bir geçis yasayacaksiniz. Ayrica, Tata gerçeklik haline Jaguar dogrultusunda daha önce gerçeklesmemis potansiyel için istiyorum. Bir ilk öncelik, lüks sedan ve spor otomobil çizgileri yeniden kurmak olacaktir. Mr.Tata bile yeni XE spor otomobil hatti için planlari var. Bu beklenen basyapit tüm yeni motor teklifleri ve çarpici görünümü ile hafif olacaktir. Son olarak, Tata bir Jaguar SUV zaten efsanevi Land Rover satirindan satis alacagini inaniyor.

Jaguar zaten faydaci lüks araç fikri ile flört etti. X Type Estate sürücü kullanilabilir dört tekerlekten Avrupa edildi yayinladi. Degil tamamen ciddi bir SUV ise, Emlak birçok kullanici beklentilerin üzerinde sahne aldi. Dört tekerlekten çekis ile donatilmis, bu çekis, kontrol ve hatta bir kayak merkezinde asagi yapma dahil olmak üzere yol testleri etkileyici olmustur. Bu arabayi en son sürümü teknoloji sasirtici derecede etkili ve bazilari basarisiz zaman araciligiyla alir. Jaguar bu pazarda etkileyici ve hatta excel olamazdi sanki degildir.
Rekabet bu tartismada gerçek sürücüdür. Daha önce belirtildigi gibi, BMW zaten bir Jaguar SUV gün rulo olabilir, üzerinden kapiyi açti. Jaguar ile rekabet diger sirketler Kuzey Amerika’da hayatta kalmak için kendi dogrultusunda lüks SUV ihtiyaci oldugu sonucuna varmislardir. Tata tarafindan Jaguar 2,1 milyar dolarlik satin alma sinirlayici olmamak ilgilidir. Bir Jaguar üzerinde tasma her türlü koymak tehlikeli oldugu kadar aptalca.