Harley Davidson

Harley-Davidson motosiklet tarihinin 1903 yilinda Milwaukee basladi. Milwaukee, Bill Harley ve Arthur Walter Davidson bir tek silindirli motosiklet gelistirdi. Yüzyilin etrafinda benzinli motor gelistirilmis ve tek silindirli motoru tanitildi. 1901 yilinda Hintliler ilk motosiklet ve 1903 yilinda Mitschell, Merkel ve Yale vardi.
Bu motosiklet ilk yaris için insa edilmis ve bir tek silindirli benzinli yanmali motor tarafindan desteklenmektedir.

Milwaukee, Bill Harley ve Arthur Walter Davidson 1903 yilinda bir tek silindirli motosiklet gelistirdi. Bu bile güvenilir ve güzel bir döngü oldu. Ve … Birisi aldim! 1905 yilinda da 11 motosiklet yapmisti, 1908 yilinda bu 154 ve … onlar Davidson babasi tarafindan insa edildi bir küçük ahsap ahir,, bir sirket vardi.
Küçük bir sirket hizli bir sekilde genisletilmis ve Davidson aile, William, diger bir üyesi onlara katildi. Hiçbir zaman onlar bir especcially insa tas fabrikada yaklasik 20 çalisani ise.

1909 yilinda Bill Harley ilk 1000 CC V-Twin bir proje yapti. Bu mütevazi yedi beygir gücü üretti. 45 derecelik V-twin Harley-Davidson motosiklet daha taninabilir resimlerden biri olacak. Bu V-Twin uzun, uzun süre HD ile kaldi. Belki inanmak zor, ama Harley-Davidson V-twin icat etmedi!! Bill Harley bir gelistirdiginde, o sadece egilimi takip

1.910 kendi motosiklet yerlestirildi efsanevi “Bar ve Shield” logosu getirdi. Bu bu güne kadar Harley-Davidson belirleyici simgesi olacak. Yarislari, dayaniklilik yarismalari ve tepe çok sayida birinci kazancinizi Harley-Davidson daha fazla tanima vermek tirmaniyor.
“F-kafa” motor 1911 yilinda tanitildi. Bu “Flathead” motor tanitildi 1929 kadar güç beygir olacaktir.

Yil 1912 Harley-Davidson Sirket daha da büyüme gördük. Insaat yeni 6 katli fabrika basladi. Harley-Davidson bu yil da ihracatçi oldu ve ilk yurtdisi satis Japonya’da yapildi. Eyaletlerde 200 bayi üzerinde simdi vardi.

1914 Harley-Davidson için sepet üzerinde ek gördüm. Sirket ayrica resmen bu yil yaris motosiklet halka kendi el koymak ve yakinda spor hakim ve “yikim Crew” olarak bilinen olacak.

1915 üç hizli sürme-vites sanziman ortaya çikisi gördüm. 1917 yilinda, tüm Harley-Davidson üçte biri kendi vatansever çagri yerine getirmek için ve savas çabalarina yardimci olmak için ABD Askeri yurtdisi gönderildi. Ertesi yil, kabaca üretilen motosiklet yarisi ABD askeri satildi. Sonunda, yaklasik 20.000 motosiklet onlari Harley-Davidson çogu, savasta kullanilmistir. Bu zamana kadar Harley-Davidson dünya çapinda yaklasik 2.000 bayi ile dünyanin en büyük motosiklet fabrikasi oldu.

1918 yilinda Harley-Davidson dünyanin en büyük motosiklet fabrikasi oldu. Hatta depresyon atlatti. V-twin böylece sirketin geriye kalan tek rakibi yenmek için çalisti, Harley özel oldu … Hint.
(T-Ford dogdu) motosiklet güncel var ve otomobil fiyatlarinda ise düsüs çünkü Ama bu gün, thoughest vardi.

Bu nedenle, Harley Davidson imalat parçalari, yan araba ve hatta uçak motor motorlari gibi, diger teknik sirketlerinin çalisti, ama onlar da kendi ürünlerini gelistirdi.

1920 bugün daha taninabilir motosiklet görünümünü bazi degisiklikler, gördüm. Böyle bir degisiklik tanimlanabilir gözyasi sekli gaz tanki oldu. 1926 yilinda, tek silindirli motor 1918 yilinda durduruldu edilerek, bir kez daha mevcuttu. 1928 yilinda ilk çift cam motor ve ön tekerlek frenleri Harley-Davidson geçerli idi. Bu degisiklik ile, motosiklet 85 mil asan hizlarda ulasabilir. pic Yukarida: – V-Twin 1923’ten

1930 ve sonraki yillarda daha rekor kiran ve Harley-Davidson ödüllü gördüm. 1932 yilinda, üç tekerlekli Servi-Car tanitildi ve tanidik bir ticari ve polis araci olacak. Gibi tüm Harley-Davidson gaz tanklari boyali “kartal” tasarim, görünüm degisiklikleri ile birlikte, degisiklikler de motora yapilmistir.

Bu gün en büyük Harley hiç, 1.340 CC ortaya çikti. Bu motosiklet Harley Davidson marka haline gelmistir. 1.936 de bir dönüm noktasi oldu. O yil Knucklehead baslatilan ve bu motosiklet de Hint üzerinde zafer oldu. Ve 1947 yilinda Panhead fabrika disina sürüldü zaman,

1940 yilinda, Harley-Davidson kez daha yurtsever çagri yanitladi ve savas çabalarina yardimci olmak için denizasiri motosiklet gönderdi. Sirket savas için motosiklet çikti olarak 1941 yilinda, motosiklet üzerinde sivil üretim çogunlukla askiya alinmisti. Bagliliklarini ve mükemmellik için, Harley-Davidson Ordu-Donanma “E” ödülü, bu son kez olmaz. 1945 Kasim ayinda, sivil üretim bir kez daha basladi. 1947 yilinda, Harley-Davidson eski A.Ö. satin Smith Pervane Bitki ve bir atölye olarak kullandi. Burada yapilan parçalarin nihai montaj için Juneau Caddesi üzerinde eski fabrikaya geri sevk edildi. 1949 yilinda, hidrolik ön frenler Hydra-Glide modellerde tanitildi.

Elli Harley baska bir kötü dönemi atlatti. Brittish kendi Triumph ile motosiklet pazarinin% 40 sahip! 1957 yilinda neyse Sportster hiç, en hizli Harley dogdu. Bir büyük basari! Sadece Ingilizce motosiklet sektöründe gibi, Harley kendi teknik, stil ve caracter yapismis. Bu motosiklet kadar çok, uzun yillar populair neden budur.
Ingilizce manufacturors karsisinda olarak, Harley Davidson bu karar kurtuldu. Uzakdogu’dan Japanees gelen büyük saldirisi nedeniyle, Ingilizce bir iz birakmadan kayboldu ve Amerikan neredeyse ölmüstü. Hatta ShovelHead onun kiçini kurtaramadi.

Amerikan Makine ve Foudry Sirketi (AMF) ile birlesme 1969, Zaman.
Ancak, kalite ernormously azalarak Süper Glide ve 1970 SLCR Caféracer kötü bir isim var. Ama Harley Davidson kendini satin aldi ve hayatta ve 1984 yilinda Evrim-motor yeni baslatilmasi ile, sirket hala bir Harley Davidson modern bir motosiklet, olusturmak basardi.

1970’lerin basinda Harley-Davidson bir devrim gördüm. 1971 yilinda, kruvazör dogdu. Bu makine birlesik FL serisinin çerçeve ve güç tren ile sportif bir ön uç. 1.973 York, Pensilvanya yeni 400.000 metrekare tesisine montaj operasyonlarinin hareket gördüm. 1975 Harley-Davidson toprak tam yaris AMA Büyük Millet Sampiyonasi kazandi dört yil üst üste ilk oldu. 1977 yilinda, FXS Low Rider ve FLHS Electra Glide Spor kamuoyuna tanitildi. FXS özel düsük oturma pozisyonu (bu nedenle ayirt edici vadeli Low Rider …) özellikli. FLHS modeli sportif yapmak için tasarlanmistir degisiklikler ile düsük maliyetli bir temel çizgi FLH Electra Glide oldu.

1980’li yillarin basinda motor ve sanziman ortakligi baska bir degisiklik gördüm. 1980 yilinda, FLT modeli sabit motora civatali bir 5-ileri sanziman ile dogdu. Ayrica bu yil, sürücü tren Kevlar kayis ile degistirildi. 1981 yilinda Harley-Davidson üst düzey üyeleri AMF gelen Harley-Davidson Motor Company geri satin aldi.

1982 yilinda Harley-Davidson kendi üretim Gerekli (MAN) uygulamasi olarak Malzeme yürürlüge koydu. Bu üretim maliyetlerini düsürmek ve parçalarin kalitesini artiracak. 1983 yilinda grup HOG kurulan ve dünyanin en büyük fabrika destekli motosiklet kulübü oldu. 2000 yili itibariyle, kulüp 500.000 den fazla üyesi vardi. 1984 yilinda 1.340 cc V-twin motoru yapiminda yedi yil, tanitildi. Ayrica bu yil, Softail modeli oldu. Softail gizlenmis arka amortisörler tarafindan en basta ayirt oldu.

1987 yilinda Harley-Davidson bazi modellerde iki yil içinde degeri tam ticaret teklif onun “Satin Geri Programi” basladi. Ayrica su anda, Harley-Davidson Sirket sirket bir mali hissesini alarak ilgilenenler için New York borsasinda bir yer edinmistir. 1988 yilinda Harley-Davidson Milwaukee kendi 85. yildönümü, ileri Harley-Davidson 60.000 meraklilari getiren bir olay kutladi. Harley-Davidson bu devrimci on yilin sonunda, FXSTS Springer Softail model sanatçisini girmistir. FXSTS Springer Softail 1940 Harley-Davidson bir modern eglence oldu. Bu 1.340 cc motor Harley-Davidson yeni bir dönem simgeleyen ile klasik bisikletçinin bir görünüm vardi.

1990’li yillarin basinda Fat Boy tasarim tanitildi ve hizli bir sekilde yakalandi. Adi Fatboy Nagasaki ve Hirosima’ya birakilan iki atom bombasi “Fat man” ve “Little Boy” isimlerini birlestirerek elde edildi. Bu bisiklet tutkunlari arasinda bir Koleksiyon ögesi olmak için bastan mukadder ve kesinlikle varligini boyunca bu durumu elde edildi. Ayrica 1990 yilinda, sanat boya tesisin bir 31 milyon dolarlik devlet Insaat York, Pensilvanya basladi. Bu ertesi yil tamamlandi

1991 yilinda, Harley-Davidson yillarin Dyna çizgi FXDB Dyna Glide Sturgis ile tanitildi. 1994 VR1000 ile Superbike yaris içine Harley-Davidson atlama gördüm. VR1000 bir çift üstten kam ve sivi sogutmali motor özellikli ve Harley-Davidson bir yaris ilham spor bisiklet üretim tamamen karsi olmadigini oldugunu gösterdi.

1996 yilinda sanat Parça ve Aksesuarlari dagitim tesisi bir devlet Franklin, Wisconsin açildi. Ertesi yil yeni bir Ürün Gelistirme Merkezi Milwaukee açildi. Ayrica 1997 yilinda, Kansas City’de bir 330.000 metrekare bitki ilk Sportster yapti. 1998 yilinda, montaj islemleri dünya, Brezilya baska bir yerinde yer aliyordu. 2001 yilinda Yakit Softail modellerde mevcuttur.

Bu gün, Amerika’da, Harley Davidson 850 CC veya daha fazla motosiklet pazarinin% 62 sahibi!

Harleys sadece para ve görünümü olan kisiler için revaklarla, funn seyler gibi, vardir. Yani, “zengin” müsteri pazar kural. Harley Davidson bu ticari yutturmaca katilmak için cazip olabilirdi, ama yutturmaca bitti, onlar sirket hala orada olacak ve hala motosiklet satacak biliyorum … sadik takipçileri nedeniyle.
Bu insanlar için, yas ve görünüm ragmen, bir Harley ve tek oldugunu. Bunun için en iyi yapmadan, bir açik, kibirli büyük ve serin bir döngüdür. Ancak, Harleys bir Harley sürme baska bir bisiklet sürme ile sinifin, en hizli ve yönetilebilir döngüleri degildir …

27.08.2008 http://harleyds.com