ford kamyon vs chevy kamyonlar neden tüm düsmanlik

Bunaltici Daimi, islak-yün-battaniye Temmuz ayinda bir Cuma sabahi Dallas hava, benim cepleri çogunlukla bos devlet panik basladi. Benim araba anahtarlari bir kirli koltuk cebinde sikismis ya da bazi güvenlik kontrol noktasinda yaninda yipranmis kase içinde yuvalanmis oldugunu korkan, ben karistirmak basladi. Alnimi ter bazilari 90% + nem ile ilgisi yoktu. Yardim Ben bilerek evde anahtarlari biraktigi hatirladi zaman ayarlayin. Benim güvenlik uzaktan H beni burada linç kazanilmis olabilir.

Ford, Dodge ve Chevy kulesi deniz arasinda, onun GMC içinde bayrak asagi kuzenim basardi. Görmek, düzenli-eski Chevy kamyonun “profesyonel sinif” sürümü akilli alternatif marka ben geliyorum nerede bir Saab olabilir burada benzeri gibi geliyor. Yüzüme patlatma üçlü AC havalandirma tam patlama kabartma duygu, ben kuzenimin bakis açisi için kazma ile kamyon marka düsmanlik incelemeye basladi. O bir fincan tutucu bos Big Gulp içine kahverengi sis bir tomar düstü ve diger içine onun bira ayarlayin. Ford karsi Chevy: O bütün zamanlarin en büyük çatisma disaridan bakis açisi ne kabul vardi. O Ford çevrelerden bir serseri oldu, ve geçici bir konuk Chevy klanlar girebilir biraz-kabul edilebilir bir yabanci sadece geçmektedir. O iki grup nadiren bilerek karisik dedi, ve bilerek karistirmak ne zaman, onlar da barbekü üzerindeki beyaz fil göz ardi ya da kavga aldi. Çatisma bir ilk elden görünüm elde etmek için, biz et ve Marlboro olmak zinciri hem füme oldugu bir mahallede toplama üzerinde almak olurdu. Biz birinin arka bahçesinde barbekü içine almak gerekiyordu.

Neyse ki, 5.00 ‘ten Teksas’ta bir Cuma günü yaklasiyordu. Barbekü içkin oldu; dört metre 6 büyük biri için baglanti edildi. Kadar blok 5 ya da öylesine insanlar yolda olacaktir. Gelen tüm Amerikan kamyon sahiplerinin çogu gözlerini 20 kadar bira ayarlanmis oldugundan, evde onlarin kamyon birakarak ve hoofing olurdu. Biri bir kol sivamis sürece, Ford ve Chevy sahipleri karisarak olacagini ve ya bildigimiz, ya da bilmiyor ve sadece içsellestirmek. Mükemmel-bir iki otomobil taraftarlari arasinda düsmanlik çalismak için yuva.

Bu adamlardan biri konusurken yüz konusuyor gibi oldu. Ben yüz konusmustu kadar olsa da, bu bilmiyordum. Bir (masanin altinda nakit için bir lisans olmadan insaat veya yapabileceginiz ticaret is doldurun) onun (Ford ya da Chevy) için ödeme olarak 12 saatlik gün çalisir (burada J ile baslayan kisa adi doldurun), bakiniz, Onun (esi veya kiz arkadasi veya anne) birlikte yaptigi hareket alma hakkinda onu bok verir ragmen yeni onun (Ford ya da Chevy) için disli ve (Bud, Miller veya Coors) bir olgu. O (Fords veya Chevys) her zaman yikmak ve daha az güç var, çünkü (Ford ya da Chevy) bastan (Ford ya da Chevy) sevmek ve nefret etmek için büyüdü. (Ford ya da Chevy) yani sira bir gerçek Amerikan marka degil (Ford ya da Chevy). Babasi ve babasinin babasi ve babasinin babasi babasi bir (Ford ya da Chevy), hangi yolu her zaman oldu ve bu degisen asla sürdü.

Büyüleyici bir formasyonu olustu. Kabul edilebilir markalarin dar kapsaminda, Ford çocuklar ayni bira, ayni marketler, duvarlarda aptal bok ile ayni restoran yönelmistir. Chevy çocuklar ile ayni. F-Serisi ekibi, Coors swigged bir Winston bir nefes aldi ve Cope bir tutam ambalaj önce dislerini küçük bir domuz disari aldi da bir olusturmadan önce, Silverado çete çalilarin arasinda kendi Bud olabilir chucked ve Marlboro ölmüs asimi ayirt edilemez kaburga sos karisimi ve Kodiak kendi alt dudak tükürmek. Coors sogutucu etrafinda klan sadece TGI Friday en toplama için planlarini terbiye oldu, Bud kova de çocuklar ertesi gün Hooter’in at yarisi izlerken konusuyorduk.

Kamyon sahipleri bu büyük gövdesi uzun yillar birbirleriyle dans mi? Veya, kamyonun diger marka sürüs igrenç moronlar mümkün oldugunca ayrilmis olarak kalan yaklasik markalarini geri kalani almis? Daha önce erkek 4 nesillerin yolunu dayali bir yasam boyu mahkum kadar az seçeneklerden birini bu kadar çok seçenek, yapma harcanan bütün bir ömrü, ne gibi olmalidir? Bir adam sorguladi degil. Bir bir Toyota içi gibi, ya da ne kadar kendi dillerini bir Heineken ele alabileceginizi, ya da Türk Altin birkaç sürükler dünyanin kisinin görünümünü degistirir nikotin nirvana bir seviyede üretmek olsaydi ne oldugunu merak degil. Heck, bu markalarin bile hiç çok genis kapsamli degildir, ve egimine dünyanin milyonlarca ayarlamak için yeterli olurdu.

Ben sosyolojik bir atilimin esiginde oldugu gibi, BJ adli büyük bir piç dahi slogani parlak beyaz harflerle yayilmis “Dogrusu Kimyon ‘Strokin daha’ olun istiyorum” ile bir yol-çok-dar siyah gömlek giyen dolastim karnina. Bir Dodge adam simdi bahçesinde oldu. Baglilik hakkinda ilan edildi. Atma kirmizi yüzlü bagiriyor sarhos ve yumruk baslayalim. Daha sonra, cevap çok açikti: Chevy ve Ford ve Dodge düsmanlik tüm kör nefret ve korku ile yakit oldu. Bu goons ama onlarin ruhlarini bir kaygan astar olarak kanser sopa kalinti ve makro-demlemek köpük ile çok bosluklar vardi kimlik bir anlamda hissettim onlar-kadar ait degil onlari anlayamadi için-bir sey ait bir sey gerekiyordu. Farkli olan seyleri kabul etmek için zihinsel kapasite yoktu. Farkli seyler yapmak, ama sadece onlari kabul etmek degil. Bu yüzden çilginca karayollari veya yerel Sonic birbirlerine çiglik atti, Chevy aksesuarlari ve Gorilla üzerinde gümüs tüyler gibi Ford aksesuarlar ile kamyon yigilmis ve darbeler için bunu yapmak için yeterince yakin var herhangi bir zamanda geldi. Onlar olsaydi geriye hiçbir sey olurdu çünkü, sube ya da sakin asla. Onlar hiç takilmak isterdim son kisi olan, kendilerini tanimak gerekiyor. Ve, bu kadar ayni seyi içine besinci bir sag itin, bu marka-sadik BS simdi dört kusak için bir bosa yasam yolu olmustur itiraf asla. Bu sekilde, en az ilgili olabilir.

Sonunda benim cevap bulundu, sokmak tarafindan bir sonraki hamle Ben ilkokul kadar, oh, ögrenilen ayni duyarlilik yapti: Ben olabildigince hizli havaalani için kaçti.