Bir nmfta ltl yük için siniflandirma

Bir yerden baska bir malzeme gemi maliyeti madde sevk edilme yük siniflandirilmasi da sevk mesafe ve agirligina sadece baglidir, ama. Bu ders kitaplari iki ton gemi yok daha Los Angeles Chicago yastik iki ton gemi daha pahali. Her iki gönderiler ayni dagitim merkezleri arasinda ayni kamyonda seyahat bile bu durum geçerlidir.

ulusal motorlu yük siniflandirma
Ulusal Motor Yük Trafik Dernegi (NMFTA) 18 siniflari birine her ürün siniflandirir. Bu liste Ulusal Motor Yük Siniflandirmasi (NMFC) denir. Ürünleri siniflandirmak için kullanilan dört faktör vardir. Bunlar: yogunluk, stowability, tasima ve sorumluluk.

kamyon daha az
(LTL) bir kamyon dolusu daha az miktarda nakliye zaman NMFC degerlendirmesi daha önemlidir. Kamyon sirketleri bir kamyon dolgu ve mümkün oldugunca karli bir yolculuk yapmak için LTL gönderiler birlestirir. Bir sevkiyat tam bir kamyon dolusu ise, nakliyeci daha iyi bir fiyat pazarlik gerekir.

yogunluk
Yastiklar gemi daha fazla mal olacak neden yastik bir LTL sevkiyat, karsi ders kitaplari bir LTL sevkiyat dikkate aldigimizda, görebilirsiniz. Kitap iki ton bir palet üzerinde uyuyor ise yastik iki ton, yarim kamyon dolgu olabilir. Yastik yük, kamyon sigabilir baska ne kamyon sirketi sinirlari alarak.

stowability
Stowability kamyona yüklendiginde gönderi olacak kadar kararli açiklar. Onlar kamyon otoyolda seyahat olarak kayacak olasi degildir, çünkü her iki yastik ve ders kitaplari çok kararli olarak kabul edilir.

kullanma
Yükleme ve bosaltma kolaydir navlun düsük fiyatla alir. Ders kitaplari bir forklift ile kamyon yüklenebilir bir palet üzerinde yüklenir Örnegin, bu oran onlar elle yüklenmesi gereken durumlarda ise daha düsük olacaktir.

sorumluluk
Kamyon sirket sevkiyat zarar almalisiniz daha az risk, varsa, nakliyeci daha düsük bir oranda ödeyecek. Bir yükleme iskelesinde düsme Örnegin, yastik ne de ders kitaplari ne zarar görür. Ancak, cam bir yük muhtemelen imha edilecek.